Sobota, 3. jún 2023
SZSDT
FESPA
hlavná stránka informácie novinky Serigrafie - výstava Petržalka 2017

Serigrafie - výstava Petržalka 2017

Petržalské noviny 11.12.2017, Mária Hrabková - Vernisáž serigrafie

Deti zo ZŠ Tupolevova 20 si vyskúšali tvorbu grafického diela

Vernisáž serigrafie

Zaujímalo ma, čo to je. Zistila som, že ide o zaujímavú výstavu grafických obrázkov vytvorených technológiou sitotlače. Vytvorili ich umelci, učitelia a študenti stredných a vysokých škôl s výtvarným zameraním. Vernisáž sa konala 7. decembra v CC Centre na Jiráskovej 3 a potrvá do 21. decembra.

Výstavu zorganizoval Slovenský zväz sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov (SZSDT) v spolupráci s Asociací sítotisku a digitálního tisku ČR. Organizátori na vernisáž pozvali deti zo školského klubu zo ZŠ Tupolevova 20. O jo jój, koľkože len bolo v miestnosti radosti, keď im organizátori dovolili (vrátane nás „dospelákov“) vyskúšať si techniku tlače serigrafie na vlastnej koži a odniesť si domov obrázok s vianočným motívom.

Čo je to serigrafia?

„Využitím technológie sitotlače na tlač grafického diela vzniká serigrafia,“ oboznámil nás sekretár SZSDT Ing. Ľudovít Bartoš, CSc.

„Sitotlač je tlač. Je to technika, ktorej história siaha až do stredoveku. Zruční tlačiari v Číne a Japonsku ju využívali na potlač textilu, hlavne pri výrobe exkluzívnych odevov. Do Západnej Európy prišla táto technika niekedy v 18. storočí, ale v tom čase nenašla širšie uplatnenie. K významnému využitiu sitotlače u nás došlo v druhej polovici minulého storočia v súvislosti s rozvojom priemyslu. Postupne našla svoje uplatnenie v širokom spektre priemyselných odvetví ako napríklad v textilnom, automobilovom, elektrotechnickom, potravinárskom priemysle, ale i pri dekorovaní keramiky a skla, výrobe hračiek a CD a DVD nosičov.“

Významným popularizátorom a tvorcom serigrafie bol v 60-tych rokoch minulého storočia americký umelec a zakladateľ hnutia pop art Andy Warhol, ktorého rodičia sa presťahovali do USA z dedinky Miková na dnešnom Východnom Slovensku.

Prečo ste na vernisáž pozvali deti?

„Lebo jednou z našich priorít je práve vzdelávanie. Je fantastické, keď vidím, ako sa deti vedia nadchnúť touto tvorbou. Zaoberáme sa aj organizovaním seminárov a serigrafických workshopov pre študentov, mladých dizajnérov a výtvarníkov, aby sme v nich podporili kreativitu a rozvoj. Na tejto výstave nájdete prierez grafických diel za posledné desaťročie, ktoré vznikli v rámci slovenských a českých workshopov a boli vystavené na viacerých spoločných akciách, ktoré organizovali naše zväzy i Európska federácia národných sitotlačových zväzov (FESPA).“

Mária Hrabková

 

Fotogaléria:  Serigrafie - výstava Petržalka 2017


Serigrafie - výstava Petržalka 2017, workshop deti


 

Registrovaní a členovia SZSDT

FESPA
organizácia FESPA výstavy a akcie FESPA

Naši partneri
ITMA 2023 Milan
KASI
BARTOŠ
TEPEDE
CENTRUM SERVIS
PrintProgress
Slovenská chránená dielňa
Polygrafia & Fotografia
Tu môže byť
aj vaša reklama!
reklama na webe SZSDT